
Interesuje Cię wędkarstwo – jak zacząć samodzielny połów ryb?Wędkarstwo to nie tylko forma spędzania czasu na łonie natury umożliwiająca odpoczynek od dnia codziennego, to też pasjonująca przygoda. Przyciąga rzesze entuzjastów poszukującychhobby i coraz więcej osób odkrywa radość z połowui spędzania czasu na brzegu jeziora czy rzeki. Dlaczego? Jest to aktywność, która pozwala oderwać się od codziennego zgiełku, zrelaksować się oraz nawiązać głębszy kontakt z naturą. Poza tym łowienie ryb daje nie tylko satysfakcję z osiągnięcia zamierzonego celu, ale też możliwość zdobycia nowej umiejętności i wiedzy.
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem przygody z wędkarstwem?
Wybierając hobby, zazwyczaj chcemy być w nim dobrzy, aby sprawiało nam przyjemność i dawało satysfakcję. Dlatego, zanim wyruszysz na łowisko, warto zdobyć podstawową wiedzę na temat łowienia ryb. Rozpoczęcie przygody z wędkarstwem wymaga zrozumienia podstawowych pojęć, technik połowu, ale również znajomości przepisów związanych z ochroną przyrody i regulacjami dotyczącymi połowu. Dobrze jest też rozróżniać rodzaje wędek, haczyków i przynęt, a także poznać kilka sposobów zarzucania wędki.
Decydując się na łowienie ryb, możesz skupić się na wszystkich gatunkach, co wymaga poznania miejsc i czasu ich żerowania. Początkujący mogą skupić się na jednym gatunku. Popularne jest na przykład wędkarstwo karpiowe, spławikowe czy spinningowe. Zanim zaczniesz samodzielny połów, musisz jednak zdobyć kartę wędkarską. Na terenie Polski łowienie bez niej jest nielegalne. Trzeba udać się do koła Polskiego Związku Wędkarskiego i pozytywnie zdać egzamin z przepisów, sposobu postępowania ze złowionymi rybami, wiedzy o sprzęcie wędkarskim i warunkach, w jakich wolno łowić. Po zdaniu egzaminu należy złożyć wniosek w wydziale ochrony środowiska w starostwie powiatowym o wydanie karty wędkarskiej. W 2023 roku koszt przystąpienia do egzaminu to 30 zł (osoby do 16 roku życia zdają egzamin za darmo), a wydania karty 10 zł.
Sprzęt wędkarski dla początkujących
Do wędkowania należy dobrać odpowiedni sprzęt, który uzależniony jest od rodzaju ryb, jakie chcesz łowić oraz charakterystyki akwenu. Niezbędne będą:
- wędka – jejdługość i parametry zależą od rodzaju łowionych ryb. Jeśli będą to drapieżne gatunki, takie jak szczupak, sandacz czy okoń, przyda Ci się wędka spinningowa. Pozwala na bardziej precyzyjne rzuty i szybkie zwijanie żyłki. Gdy chcesz łowić karasie lub płotki, lepiej sięgnij po wędki spławikowe czy gruntowe, których konstrukcja ułatwia umieszczenie przynęty na dnie zbiornika. Z kolei do łowienia pstrągów najbardziej skuteczne będą wędki muchowe, które pozwalają na umieszczenie przynęty bliżej powierzchni,
- kołowrotek – umożliwia kontrolowanie żyłki podczas holowania ryby. Dla początkujących, którzy zaczynają od mniejszych ryb, lepsze będą modele o mniejszej pojemności szpuli i mocy. Łatwiej Ci będzie je obsługiwać,
- żyłka lub plecionka– powinny być wytrzymałe i elastyczne, więc ważna jest wielkość łowionych ryb. Im mniejsze gatunki, tym cieńsze żyłki np. od 0,20 do 0,25 mm,
- haczyki i przynęty – muszą przyciągnąć uwagę ryby, stosowane są robaki, chleb, kulki proteinowe, ziarna w zależności od upodobań danego gatunku. Warto sięgnąć po ziarno wędkarskie, czyli gotowe do użytku mieszanki naturalnych produktów takich jak kukurydza, orzech tygrysi czy konopie, które można stosować jako przynętę i zanętę.
W początkowym etapie nauki wystarczy podstawowy sprzęt, który pozwoli Ci przetestować umiejętności w różnych warunkach.
Podstawowa technika łowienia
Masz już kartę wędkarską, odpowiedni sprzęt, jak więc złowić pierwszą rybę? W pierwszej kolejności warto ćwiczyć rzut, czyli zarzucanie wędki w taki sposób, aby przynęta trafiła tam, gdzie znajduje się ryba. Może być ona głęboko w wodzie przy dnie, pływać przy samej powierzchni lub kilka metrów pod wodą.Istotne są również: zacięcie, czyli sytuacja, gdzie ryba bierze przynętę i zaczepia się o haczyk,podbieranie, gdy podnosisz rybę z wody oraz wypuszczenie złowionej ryby do wody. Na początku nastaw się na mniejsze okazy jak płocie, liny czy leszcze. Z czasem nabierzesz wprawy i techniki, która pozwoli Ci łowić coraz większe okazy w tym karpie czy amury. Każdy karpiarz kiedyś zaczynał od łowienia na spławik lub koszyczek z gruntu. Po nabraniu doświadczenia warto inwestować w coraz lepszy sprzęt, który pozwoli Ci złowić wymarzone okazy w tym karpie powyżej 20 kg.
Podsumowanie
Rozpoczęcie przygody z wędkarstwem, szczególnie wędkarstwem karpiowym, może być fascynującym doświadczeniem. Wymagajednak cierpliwości, odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat oraz zacząć swoją przygodę z połowem karpi, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu dla karpiarzy. Oferujemy wysokiej jakości gotowe ziarna, ziarna haczykowe, kulki proteinowe czy pellet wędkarski, które z pewnością zwiększą szanse na udany połów. Przygotuj się na emocjonującą podróż w świat wędkarstwa karpiowego!